maden

Dünyanın en kaliteli kalsiyum Bentonit yataklarının bulunduğu Karadeniz kıyılarında, çok zengin maden sahalarının lisanslarına sahibiz.

Kalsiyum bentonitlerin kendi hacimlerinin 4-5 katı su emme kapasiteleri vardır. Bu bakımda sodyum bentonitlerden daha farklı özelliklidir. Koku absorbasyonu, sodyum bentonitlere göre daha iyidir. Şirketimiz beyaz bentonit olarak bölgede yaklaşık 6000 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alanlarda muhtemel rezervimiz yaklaşık 10 milyon tondur. Çeşitli lokasyonlarda 5 adet ocağımız bulunmaktadır.

Bölgemizde Bentonit madeni, yoğun olarak beyaz renkli bulunmaktadır. Beyaz kalmasının en büyük nedeni, içerisindeki ağır metallerden arınmış olmasıdır. Dolayısıyla daha doğal olan beyaz bentonitten ürettiğimiz kedi kumları dünyanın en kaliteli kedi kumlarıdır.

Mustafa Güzeldal - Yönetim Kurulu Bşk.

Biz, kanunlara uygun olarak açık işletme şeklinde çıkardığımız madeni, cevher alanı bittikten sonra rehabilite ederek, tekrar fındıklık veya orman dikimine hazır hale getirmeyi, yasal zorunluluktan ziyade, doğanın cömertliğine saygı olarak görmekteyiz.

MADENLERİMİZ

Bentonit Lisans I

Ordu, Ünye, İnkur

Ordu ili, Ünye ilçesi İnkur mevkiinde bulunan işletme ruhsatlı bentonit sahamız 3.051 hektarlık geniş bir alan kaplamaktadır. Sahada şuanda 3 farklı noktada işletilmekte olan ocaklar farklı kalite ve özellikte bentonitler içermektedir. Şuana kadar yapılan ve devam eden çalışmalar neticesinde sahada 2,5 milyon ton bentonit rezervi tespit edilmiştir. Bentonitler, Montmorillonit 65-75, Beyazlık 80-90 arası özelliktedir. Saha Ünye Limanına yaklaşık 20 km mesafededir.

Bentonit Lisans II

Ordu, Ünye, Üçpınar

Ordu ili, Ünye ilçesi Üçpınar mevkiinde yer alan işletme ruhsatlı bentonit sahamız 1.472 hektar alan kaplamakta olup sahada yapılan çalışmalar neticesinde 2 milyon ton bentonit rezervi tespit edilmiştir. Sahada açılmış işletilmekte olan ocak mevcuttur. Saha Ünye Limanına yaklaşık 20 km, Fatsa Limanına yaklaşık 35 km mesafededir.

Bentonit Lisans III

Ordu, Kumru

Ordu ili, Kumru ilçesi sınırlarında bulunan arama ruhsatlı bentonit sahamız 1.875 hektar alan kapsamakta olup 750.000 ton bentonit rezervi tespit edilmiş olup araştırmalar devam etmektedir.

Diatomit Lisans

Ankara, Kazan

Ankara Kazan mevkiinde bulunan 2 adet işletme ruhsatlı diatomit maden sahalarımız toplam 1100 Hektarlık bir alanı kapsamaktadır (700 Hectar / 400 Hectar). Toplam 30 milyon ton rezerv topaklanmayan kedi kumuna uygun olup, bu madenden endüstriyel girdiler için çeşitli alanlarda (Tarım, hayvancılık, izolasyon, boya sanayi vb.) katma değeri yüksek yarı mamul ve mamul ürünler imal edilmektedir. Öncelikle kedi kumu üretiminde kullanılacak olan madenin beyazlık seviyesi %80 düzeyinde ve özgül ağırlığı 0,500 g/lt ‘dir.